Jógaterápia az Iyengar módszer szerint
Az „egyvonalúság” keresése a jóga segítségévelA jógaterápia egyre divatosabb fogalom. A terápia szót azonban mégis inkább adjuk át azoknak, akik orvosi végzettségűek. A jóga nem egyenlő a terápiával, bár egyébként terápiás hatású – attól függően, hogy mit, mikor és hogyan gyakorlunk.
Az IYENGAR jóga oktatói minimum 6 éves gyakorlottsággal kell, hogy rendelkezzenek ahhoz, hogy alap IYENGAR jóga oktatói oklevelet kaphassanak. Az alapoklevél megszerzése nem automatikus. Az oktatóképzésre három év tapasztalattal lehet bekerülni egy sikeres felvételit követően, ahol további három év oktatást kap a résztvevő, melyet egy nemzetközi szintű vizsga zár le négy – Magyarországon túlnyomó többségében külföldről csak ezért ideutazó, magas szintű oklevéllel rendelkező – vizsgáztatóval. Az alapoklevél azonban csak a kezdet, az ezzel rendelkező oktatók képesek arra, hogy alapvető, kisebb egészségügyi problémákra nyújtsanak megoldást rendes órák keretein belül. A problémákkal egyesével foglalkozó „terápiás” jógaórát azonban csak Intermediate Senior oklevéllel és kifejezetten erre irányuló képzettséggel végezhetnek jógaoktatók, ami hozzávetőlegesen minimum 15 év tapasztalatot jelent. A magas minőséget az indiai anyaintézmény és az aktuális ország IYENGAR Jóga Szövetsége tartja ellenőrzés alatt.
Az IYENGAR jóga méltán híres precizitásáról és az ebből adódó terápiás jellegről. A pózokban azt az egyvonalúságot keresi, ahol a csontok az optimális(abb) helyre kerülnek – ez persze hosszú évek sora alatt végzett, kitartó gyakorlás eredményeként jön létre. A korrektebb struktúra a belső szerveket, mirigyeket, a hormonrendszert és végeredményben az idegrendszert is jobban „egy vonalba” hozza, ahol a harmónia kialakulása magában foglalja a test, az elme és a légzés harmonikus egységét. A jógaterápia nem gyors megoldás, hanem egy olyan életmód-, gondolkozás-, tempóváltás, ahol az évek során lerakódott benyomásokat új, helyesebb, tudatosabb lenyomatokkal ellensúlyozza. A metódus kézzelfogható, gyakorlatias, biztonságos. Elsősorban az alábbi nehézségekkel küszködőknek javasoljuk a terápiás órákat:
- Sportsérülés
- Gerincferdülés
- Gerincsérv
- Ízületi problémák (térd-, csípő-, vállproblémák)
- Sclerosis Multiplex
- Daganatos megbetegedések
- HIV+
- Vérnyomásproblémák
- Szemproblémák (retinaleválás, szürkehályog műtét)
- Szédülés
- Belső szervi problémák
- Emésztési nehézségek
- Menstruációs zavarok
- Diabétesz
Az egyénre szabott program előzetes regisztráció alapján kerül összeállításra. A létszám limitált, az oktatók, asszisztensek nagy száma biztosítja a személyes törődést.
Jelenleg az alábbi oktatók végezhetnek Magyarországon IYENGAR jóga „terápiás” programot:
- Kevin Gardiner (6 modulos oktatói továbbképzést végzett alkalmazott jógaterápia téren – Stephanie Quirk-kel Németországban)
- Répássy Erika (6 modul oktatói továbbképzést végzett alkalmazott jógaterápia téren – Stephanie Quirk-kel, Egyesült Királyságban)
- Trapp László ((alkalmazott jóga terápia téren Németországban Rita Keller-el tanul)
- Veres Mónika (6 modulos oktatói továbbképzést végzett alkalmazott jógaterápia téren – Stephanie Quirk-kel, Koppenhága)
Asszisztensek:
- Richter Katalin (6 modulos oktatói továbbképzést végzett alkalmazott jógaterápia téren – Stephanie Quirk-kel Németországban)
- Sárig Hajnalka (alkalmazott jóga terápia téren Németországban Rita Keller-el és Stephanie Ouirk-kel tanult )
- Tolner Mária
- Drimál István
- Tóth Tihamér
A fenti oktatók mindegyike folyamatosan képzi magát Stephanie Quirk (NZ) budapesti és külföldi kurzusain.