Cikkek

Eyal Shifroni: A fordított testhelyzetekről

Eyal Shifroni: A fordított testhelyzetekről

Sok évvel ezelőtt, amikor az első kötelet szereltem fel az otthonomban, hogy hevederes fejenállást végezhessek, a legidősebb lányom, aki akkor még kisgyermek volt, fejjel lefelé lógva a kötélen így szólt: „Hű, apa, milyen mókás! Ez viccesebbé teszi az életet!” Azóta sem találok pontosabb kifejezést az érzésre, melyet akkor tapasztalunk, ha fordított pózokat végzünk: ez valóban szórakoztatóbbá teszi az életet!

bővebben
B. K. S. Iyengar: Vinjásza jóga

B. K. S. Iyengar: Vinjásza jóga

Szemelvény a Newsban (az Oxfordi Iyengar Intézet magazinja) 1996 nyarán megjelent válaszlevélből. A jóga egy. Ugyanígy az ászana is egy, csak az emberek nevezik és csinálják különbözőképpen. Az astánga jógában nem létezett olyan hogy vinjásza jóga, ezért helytelen a jógát vinjásza jógának nevezni.

bővebben
Az Iyengar metódus merev. Vagy mégsem?

Az Iyengar metódus merev. Vagy mégsem?

Pózról pózra elemezve az Iyengar jógát egyesek túlságosan merevnek tarthatják. Összességét tekintve viszont, ha óráról órára elemezzük, az Iyengar jóga feltűnően dinamikus. A tanárok szinte soha sem ismétlik ugyanazt a mozdulatsort az órákon.

bővebben
Apja fényében

Apja fényében

A Yoga Journal Geeta Iyengarral beszélget gyógyításról, fegyelemről és arról, hogy milyen híres apja, B. K. S. Iyengar árnyékában élni.

bővebben
Fordított testhelyzetek az Iyengar jógában

Fordított testhelyzetek az Iyengar jógában

Pixi Lillas (Advanced Junior szintű Iyengar jógatanár) megvizsgálja, hogy az Iyengar jógában miért van olyan nagy hangsúly a fordított testhelyzeteken, mint például a sírsászanán (fejenállás) és a szarvangászanán (válltámasz).

bővebben
Az orr működésformája

Az orr működésformája

Az orr szerepe sokkal jelentősebb annál, mint hogy csak lélegezzünk és szagoljunk általa. A szemtelenek beleütik az orrukat mások dolgaiba, és egy nap megfricskázzák orrukat annak ellenére, hogy magasan hordják.

bővebben

Miért jógázunk?

Ez sokunknak egy nagyon fontos kérdés, mert a gyakorlás testen keresztül történik és ezért kívülről gimnasztikának tűnhet. Ezért sok ember gondolja, hogy a jóga célja a fittség: csinosabbak, erősebbek vagy hajlékonyabbak legyünk.

bővebben

A fül működésformája

Nyilvánvaló, hogy a fülünkkel hallunk, ugyanakkor nagyban segít abban, hogy egyensúlyozzunk és megálljunk a lábunkon. Ha valami baj van a füllel, nem tudunk stabilan állni és egyensúlyozni.

bővebben
Nyújtott lábak az Iyengar jógában

Nyújtott lábak az Iyengar jógában

Az Iyengar jógában annyira fontos a nyújtott lábak koncepciója, hogy kering egy pletyka arról, hogy BKS Iyengar nevében a BKS a “Both Knees Straight” (mindkét térd nyújtott) rövidítése. Miért van ez?

bővebben
A jó fájdalom és a rossz fájdalom

A jó fájdalom és a rossz fájdalom

“Mivel a fájdalom szükségszerű, az ászana egy laboratórium, ahol felfedezzük, hogy hogyan tudjuk tolerálni az elkerülhetetlen fájdalmat és hogyan tudjuk átalakítani az elkerülhetőt.” – B.K.S. Iyengar

bővebben

Dinamikus Nyújtás: A lényed középpontjából

A bőr mozgása az ászana megértéséhez vezet. Érezned kell a nyújtást, egészen a bőr határaihoz. Ahogy mondtam, a bőr a test agya, ami elmondja, mi történik. A bőr, mint egy tükör, visszatükrözi a mentális állapotot, ha feszes, ha puha, ha petyhüdt, ha megduzzadt, ha reszkető, vagy megakadt.

bővebben

Gyakorlati angol jóga kifejezések szótára

A jóga gyakorlásában speciális fogalmakat használunk a végrehajtott akciók megnevezéséhez. Ha esetleg egy nemzetkőzi workshopon veszel részt, jó tudni melyik angol kifejezés mit is takar pontosan. Iyengar tanítványoknak kötelező!

bővebben

Interjú Selmeci Csongorral

A tanításban nem a technikák megtanítását tartom lényegesnek. A lényeg a motiváció a gyakorlásra és a személyiségváltozás, ami a gyakorlás hatására létrejön!

bővebben

Jógával korrigálható a gerincferdülés

Nemcsak elkötelezettség, hanem tudatosság is szükséges ahhoz, hogy az önmegismerés és a jóga útját válasszuk a műtét helyett. Hasznos egy hozzáértő oktató, de igazából saját testünk megismerése a kulcs – senki nem tudja helyettünk rendbe hozni gerincünket. Állandó éberséggel és szerető figyelemmel megnyílik az út testünk megismerése felé.

bővebben
3 guru – 48 kérdés

3 guru – 48 kérdés

Párhuzamos interjúk Desikachar-ral, Iyengar-ral és Pattabhi Jois-szal
„A jóga nem fizikai – ez nagyon helytelen! A hatha jógát természetesen lehet úgy használni, mint csupán külső gyakorlást, de nem ez a legfőbb jótékony hatása. A jóga képes nagyon mélyre hatolni, és megérinteni az ember lelkét. Amikor a helyes módon gyakoroljuk, megfelelően hosszú időn keresztül, megtisztul az idegrendszer és az elme is.”

bővebben
3 guru – 48 kérdés – II. rész

3 guru – 48 kérdés – II. rész

A hármas interjú második része: „A jóga ma”, és „A tanításról”. Értékelik-e kellőképpen a nyugatiak a jóga csodálatos örökségét? Hogyan különbözik a nyugati mentalitás az indiaitól? A fizikai, mentális és spirituális jóga összefüggései.

bővebben

A jóga nem hindu, hanem indiai örökség

B.K.S. Iyengar 93 éves korában idén júniusban Kínában tanít. Ez az utolsó külföldi tanítása, annak ellenére, hogy évekkel ezelőtt abbahagyta már külföldi látogatásait, és saját intézetébe visszavonulva tanít. Ez alkalomból készített vele interjút a Times of India.

bővebben

A várva várt Manuso Manos interjú

2010. őszén tartott workshop-ot Budapesten a világ két Advanced Senior oklevéllel rendelkező Iyengar-jóga oktatójának egyike, Manouso Manos. 1976-ban kezdte tanulmányait B.K.S.Iyengar-nál, azóta számtalan alkalommal járt az indiai Punéban, több mint 30 éves gyakorlásra tekinthet vissza. Manouso az Iyengar-jóga egyik leghitelesebb közvetítője. Magyarországi látogatása alkalmával készítettünk vele interjút.

bővebben

Geeta Iyengar: Mindnyájan Karma jógik vagyunk

A jóga egy. Akkor miért harcolnak az emberek az én vallásomról vagy a te vallásodról? Talán eltérő az ízlésünk az ételek terén, de maga az étel mindannyiunk számára létfontosságú. A víz mindannyiunk számára létfontosságú. Szóval mint emberek nem nagyon különbözünk.

bővebben

Meg tudja hosszabbítani az életet a jóga?

Az egyén felelős azért, hogy átgondolja, mit tegyen az élet és a halál között azáltal, hogy életének értelmet ad és hogy fenségesen, nemesen és méltóságteljesen hal meg. A jóga ezt teszi.

B.K.S. Iyengar válaszol…

bővebben

Jóga és az Új Évezred 1. rész – A mi rendszerünk

A fájdalomtól és a szenvedéstől való megszabadulás csak olyan minőségekkel lehetséges, mint a bölcsesség, a filozofikus elme és a kitartás, ami az elme megműveléséből ered. Milyen érdekes, hogy kapható fájdalomcsillapító a piacon, de nincs bánat-csillapító.

bővebben

Iyengar jóga – a név kötelez

Nagyon örülök, hogy egyre-másra nyitnak jóga stúdiók az országban és egyre több érdeklődő fordulhat jobb esetben szakavatott oktatóhoz. Sajnálattal látom azonban, hogy Iyengar mester nevét gyakran úgy használják, hogy arra esetleg nincs jogalapjuk.

bővebben

Iyengar visszatekint

A sejteknek is van saját intelligenciájuk, saját emlékezetük. A jógával minden egyes sejtet megművelsz. Minden egyes vérsejtet – hogy is tudná akkor a betegség megközelíteni őket? Ezért mondom, hogy a szellemi élethez az ászanán és a pránajámán át vezet az út. Ha ezek a kapuk nincsenek nyitva, akkor nincs különbség egy skizofréniás ember és egy állítólag meditáló ember között.

bővebben

B. K. S. Iyengar: Jóga – A holisztikus egészséghez vezető út

Ez az eddig megjelent legátfogóbb bevezető az Iyengar jóga világába, magától B. K. S. Iyengartól. A fordítás az angol eredeti második, 2008-as kiadása alapján készült, amely az előző, 2001-es kiadáshoz képest egy B. K. S. Iyengar életéről és munkásságáról szóló bevezetővel bővült, a mester tavalyi kilencvenedik születésnapja tiszteletére.

bővebben

Legendák és örökségek

1934-ben az akkor még két ifjú, K. Pattabhi Jois és B.K.S. Iyengar a rettegett – és hamarosan legendás –jógi, T. Krishnamacharya tanítványai voltak. 2005-ben Pattabhi Jois épp 90. születésnapját ünnepelte, és eljött az idő, hogy korunk két legbefolyásosabb jógija ismét találkozzon. Pattabhi Jois-ra emlékezünk.

bővebben

B. K. S. Iyengar: A jóga fája

A kötet B. K. S. Iyengar különböző előadásainak anyagából készült. A rövid kis esszék olyan témákra vannak felfűzve, mint Jóga és élet, Jóga és egészség, Az önvaló és annak útja, Jóga a világban, továbbá a címadó fa-metafora részletes kifejtése.

bővebben